برندسازی

برند چیست؟

قرن هاست که علم برندسازی به عنوان ابزاری برای ایجاد تمایز میان کالاهای یک تولیدکننده از سایر تولیدکنندگان مطرح است. در واقع واژه ی برند از واژه ای در زبان اسکاندیناوی قدیم تحت عنوان «Brander»  (به معنای داغ کردن یا سوزاندن) ریشه میگیرد. آن زمان (و امروزه) دامداران برای متمایز ساختن حیوانات خود از سایرین، مهر مشخصی را روی بدنشان داغ می کردند. طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا ، برند عبارت است از : «نام، واژه یا علامت، نماد، طرح یا ترکیبی از تمامی این عناصر که به منظور شناسایی کالاها و خدمات یک فروشنده (یا گروهی از فروشندگان) با هدف ایجاد تمایز در عرصه ی رقابت مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این بسیاری از مدیران، واژه ی برند را تنها زمانی مورد استفاده قرار می دهند که این نام توانسته باشد محبوبیت و اعتباری در عرصه ی بازار برای خود پیدا کند.

چرا کسب و کارها باید برندسازی کنند.

شرکتها با ایجاد تمایزات ادراکی میان محصولات از طریق برندسازی و افزایش مشتری های وفادار، ارزشی فراتر از سودآوری مالی برای سازمان ایجاد می کنند. واقعیت این است که بیشتر داشته های ارزشمند بسیاری از شرکت ها، دارایی های مشهود آنها (مانند تجهیزات و زمین و ساختمان و …) نیست؛ بلکه دارایی های نامشهود (توانمندی های مدیریتی، بازارابی و تخصص های مالی و عملیاتی و از همه مهم تر «برند») آن ها است که میتواند ارزش آفرین باشد.

مفهوم برند چیست ؟

در عصر جدید ، رقابت بر سر محصولاتی نیست که در کارخانجات تولید می شود چون اکثر محصولات نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. رقابت آینده میان چیزهایی است که شرکتها پس از تولید محصول به آن می افزایند مانند بسته بندی ، تبلیغات ، خدمات ، پشتیبانی از مصرف کننده ، ارائه تسهیلات مالی برای خرید ، تسهیل توزیع محصول برای مشتری نهایی و سایر چیزهایی که در نهایت ارزشی به مشتری نهایی منتقل می کند و برای وی ارزشمند است. بر این اساس ، مفهوم برند فراتر از محصول است . زیرا برند می تواند ابعادی را در برگیرد که موجب تمایز محصول ما با محصول رقبا می شود. این تمایز می تواند منطقی و کاملا ملموس باشد. مثلا محصول ما در کارکرد وجه تمایزی نسبت به محصولات رقبا داشته باشد. مثال : ( داشتن راننده اتوماتیک در خودرو ) یا ممکن است این تمایز نمادین ، احساسی و نامشهود باشد. مانند شرکت کوکا کولا که تغبیرات چندانی در محصولشان ایجاد نکرده اند. تنها با درک انگیزه ها و تمایلات مشتریان و ایجاد تصاویر مرتبط و جذاب از خود و محصولشان در ذهن آنها مزیت رقابتی بوجود آورده و برای سالها به عنوان رهبر بازار شناخته می شوند.  به همین جهت بسیاری از سازمان ها به این باور رسیده اند که یکی از باارزش ترین دارایی هایشان برندهای محصولات و خدمات آنها است. و تمامی کسب و کارها برای رسیدن به رشد پایدار و توسعه خود از همان شروع کسب و کار برندسازی را در دستور کار خود قرار دهند.

چرا مصرف کنندگان بدنبال برند ها هستند؟

 در دنیای پیچیده و پرچالش امروزی ، همه ی ما ،  به عنوان مصرف کننده ، با گزینه هایی روزافزون و کاهش زمان برای تصمیم گیری و انتخاب مواجه هستیم. ما بر اساس تجربه گذشته از محصولات و برنامه های برندسازی شرکتها ، در طول سالها در می یابیم که که چه برندهایی نیازها و خواسته های ما را برآورده می کند. در نتیجه برندها ابزار مختصر و مفیدی برای ساده سازی فرآیند انتخاب و خرید محصول در اختیار ما قرار می دهند. بر این اساس، توانمندی برندها در ساده سازی تصمیم گیری مشتری ها، کاهش ریسک و تعریف انتظارات آن ها بسیار ارزشمند است. یکی از ضروریات مدیریت ارشد هر سازمان ایجاد برندهای قدرتمندی است که ضمن عمل به وعده ها و تعهدات، قدرت و توانمندی های خود را در طول زمان ارتقا دهند.

چرا برندها تا به این حد برای مصرف کنندگان مهم هستند؟

برندها برای مصرف کنندگان کارکردهای بسیار مهمی دارند منشأ محصول را معرفی و شناسایی می کنند و به مصرف کنندگان این امکان را می دهند که مسئولیت هایی را برای تولیدکننده یا توزیع کننده تعریف کرده و وظایفی را از آن ها طلب کنند. مهم تر از همه این که برندها برای مصرف کنندگان معانی و مفاهیم خاصی دارند. مصرف کنندگان براساس تجربه های گذشته از محصولات و برنامه های بازاریابی شرکت های مختلف در طول سال ها، در می یابند که چه برندهایی نیازها و خواسته های آن ها را برآورده می کنند و چه برندهایی در این امر ناموفق هستند. در نتیجه، برندها ابزار مختصر و مفیدی برای ساده سازی فرآیند انتخاب و خرید محصول در اختیار مشتری ها قرار می­دهند. اگر مصرف کنندگان برندی را شناسایی کنند و در مورد آن دانشی هم داشته باشند، آن گاه مجبور نخواهند بود که خود را با اطلاعات محصول درگیر ساخته و آن ها را به طور مداوم پردازش کنند. به عبارت دیگر، برندها فرآیند پردازش داده ها و اطلاعات را برای مشتری ها ساده تر و سریع تر می سازند. به همین دلیل از دیدگاه اقتصادی، برندها به مشتری ها اجازه میدهند که هزینه ی جست و جوی محصولات را چه از نظر درونی (میزان زمان مورد نیاز برای تفکر مصرف کننده) و چه از نظر بیرونی (میزان زمان جست و جوی محصول مناسب در فضای فروشگاه) کاهش دهند. مصرف کنندگان براساس آنچه در مورد برندها می دانند (کیفیت، ویژگی های محصول و … ) می توانند فرضیاتی را برای خود شکل دهند و انتظارات منطقی را در مورد آنچه نمی دانند، بسازند. هر قدر که مصرف کنندگان مزیت ها و برتری های خرید یک برند را بیشتر درک کنند و از خرید و مصرف محصول حس رضایت بیشتری کسب کنند، احتمال ادامه و استمرار خرید آن ها بیشتر است. هر قدر زندگی مصرف کنندگان پیچیده تر و سریع تر می شود، توانمندی برند در ساده سازی فرآیند تصمیم گیری و کاهش ریسک ارزشمندتر می شود.

برای ساخت برند کسب و کارمان چه باید بکنیم؟

برای ایجاد برند برای یک محصول لازم است به مصرف کنندگان بیاموزیم که محصول ما «کیست» و چه شخصیتی دارد و با استفاده از نام منحصر به فرد و سایر عناصر، هویت برندمان را برای آن ها مشخص کنیم. همچنین باید به مصرف کنندگان معرفی کنیم که محصول ما «چه کاری را انجام می دهد» و چرا مشتری ها باید به این محصول توجه کنند و آن را از محصول رقبا متمایز بدانند.

کانون تبلیغاتی گون آی مرکز تخصصی برندسازی با برخورداری از متخصصین حوزه تبلیغات و بازاریابی آماده همکاری با کسب و کارها برای برندسازی می باشد.

برندینگ صوتی یا طنین برند چیست؟

امروزه در برندسازی ضروری است ارزش ها ، جایگاه و شخصیت برند خود را از طریق چشم و گوش مخاطبان وارد ذهن آنها کنیم.

موسیقی و صوت دارای نقش کلیدی در ارتباطات یکپارچه بازاریابی می باشد. موسیقی می تواند احساسات متفاوتی را از یک برند در ذهن مخاطب حک کند. شاید بعضی ها سوال کنند که بیشتر برندها طنین ندارند . جواب این است که ما بر اساس نتیجه گیری حداکثری بحث می کنیم. شما هر چقدر هویت صوتی و بصری اختصاصی جذابی داشته باشید در ذهن مخاطبان خود ماندگاری بیشتری خواهید داشت. به تبلیغات برندهای مشهور در رادیو گوش کنید با شنیدن صدای مخصوص برند ، اسم آن در ذهنتان تداعی می شود.

یک برند قوی قلب و ذهن مخاطبان را جذب می کند.

Comments are closed.

error: Content is protected !!