مشاوره تبلیغاتی و برندسازی

0

امروزه بسیاری از سازمان ها به این باور رسیده اند که یکی از باارزش ترین دارایی هایشان برندهای محصولات و خدمات آنها است. در دنیای پیچیده و پرچالش امروزی ، همه ی ما ،  چه به طور فردی یا به عنوان مدیران کسب و کارها  ،  با گزینه هایی روزافزون و کاهش زمان برای تصمیم گیری و انتخاب مواجه هستیم.

بر این اساس، توانمندی برندها در ساده سازی تصمیم گیری مشتری ها، کاهش ریسک و تعریف انتظارات آن ها بسیار ارزشمند است. یکی از ضروریات مدیریت ارشد هر سازمان ایجاد برندهای قدرتمندی است که ضمن عمل به وعده ها و تعهدات، قدرت و توانمندی های خود را در طول زمان ارتقا دهند.

 برند چیست؟

قرن هاست که علم برندسازی به عنوان ابزاری برای ایجاد تمایز میان کالاهای یک تولیدکننده از سایر تولیدکنندگان مطرح است. در واقع واژه ی برند از واژه ای در زبان اسکاندیناوی قدیم تحت عنوان «Brander»  (به معنای داغ کردن یا سوزاندن) ریشه میگیرد. آن زمان (و امروزه) دامداران برای متمایز ساختن حیوانات خود از سایرین، مهر مشخصی را روی بدنشان داغ می کردند.

طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا ، برند عبارت است از : «نام، واژه یا علامت، نماد، طرح یا ترکیبی از تمامی این عناصر که به منظور شناسایی کالاها و خدمات یک فروشنده (یا گروهی از فروشندگان) با هدف ایجاد تمایز در عرصه ی رقابت مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود این بسیاری از مدیران، واژه ی برند را تنها زمانی مورد استفاده قرار می­دهند که این نام توانسته باشد محبوبیت و اعتباری در عرصه ی بازار برای خود پیدا کند.

با ایجاد تمایزات ادراکی میان محصولات از طریق برندسازی و افزایش مشتری های وفادار، بازاریابان ارزشی فراتر از سودآوری مالی برای سازمان ایجاد میکنند. واقعیت این است که بیشتر داشته های ارزشمند بسیاری از شرکت ها، دارایی های مشهود آن­ها (مانند تجهیزات و زمین و ساختمان و …) نیست؛ بلکه دارایی های نامشهود (توانمندی های مدیریتی، بازارابی و تخصص های مالی و عملیاتی و از همه مهم تر «برند») آن ها است که می­تواند ارزش آفرین باشد.

 چرا برندها تا به این حد برای مصرف کنندگان مهم هستند؟

برندها برای مصرف کنندگان کارکردهای بسیار مهمی دارند: منشأ محصول را معرفی و شناسایی می­کنند و به مصرف کنندگان این امکان را می­دهند که مسئولیت هایی را برای تولیدکننده یا توزیع کننده تعریف کرده و وظایفی را از آن ها طلب کنند. مهم تر از همه این که برندها برای مصرف کنندگان معانی و مفاهیم خاصی دارند. مصرف کنندگان براساس تجربه های گذشته از محصولات و برنامه های بازاریابی شرکت های مختلف در طول سال ها، در می یابند که چه برندهایی نیازها و خواسته های آن ها را برآورده می­کنند و چه برندهایی در این امر ناموفق هستند. در نتیجه، برندها ابزار مختصر و مفیدی برای ساده سازی فرآیند انتخاب و خرید محصول در اختیار مشتری ها قرار می­دهند. اگر مصرف کنندگان برندی را شناسایی کنند و در مورد آن دانشی هم داشته باشند، آن گاه مجبور نخواهند بود که خود را با اطلاعات محصول درگیر ساخته و آن ها را به طور مداوم پردازش کنند. به عبارت دیگر، برندها فرآیند پردازش داده ها و اطلاعات را برای مشتری ها ساده تر و سریع تر می­سازند. به همین دلیل از دیدگاه اقتصادی، برندها به مشتری ها اجازه میدهند که هزینه ی جست و جوی محصولات را چه از نظر درونی (میزان زمان مورد نیاز برای تفکر مصرف کننده) و چه از نظر بیرونی (میزان زمان جست و جوی محصول مناسب در فضای فروشگاه) کاهش دهند. مصرف کنندگان براساس آنچه در مورد برندها می دانند (کیفیت، ویژگی های محصول و … ) می توانند فرضیاتی را برای خود شکل دهند و انتظارات منطقی را در مورد آنچه نمی دانند، بسازند.

هر قدر که مصرف کنندگان مزیت ها و برتری های خرید یک برند را بیشتر درک کنند و از خرید و مصرف محصول حس رضایت بیشتری کسب کنند، احتمال ادامه و استمرار خرید آن ها بیشتر است. هر قدر زندگی مصرف کنندگان پیچیده تر و سریع تر می شود، توانمندی برند در ساده سازی فرآیند تصمیم گیری و کاهش ریسک ارزشمندتر می شود.

 برای ساخت برند کسب و کارمان چه باید بکنیم؟

برای ایجاد برند برای یک محصول لازم است به مصرف کنندگان بیاموزیم که محصول ما «کیست» و چه شخصیتی دارد و با استفاده از نام منحصر به فرد و سایر عناصر، هویت برندمان را برای آن ها مشخص کنیم. همچنین باید به مصرف کنندگان معرفی کنیم که محصول ما «چه کاری را انجام می دهد» و چرا مشتری ها باید به این محصول توجه کنند و آن را از محصول رقبا متمایز بدانند.

کانون تبلیغاتی گون آی تبریز با برخورداری از متخصصین حوزه تبلیغات و بازاریابی آماده همکاری با کسب و کارها برای ساختن برندشان می باشد.

با شما هستیم.     We are with you

Leave A Reply

Your email address will not be published.